ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | معموما مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و یا دکتری را با اهدافی مثل شغل، مهاجرت، دستیابی به مقطع تحصیلی بالاتر و … شروع می‌کنیم. یکی از مراحل پایانی کارشناسی ارشد و دکتری، دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد و یا دفاع تز دکتری است. که باید با ارائه پایان نامه، از تحقیق خود دفاع کنیم، نرم افزار پاورپوینت یکی از ابزار ارائه پایان نامه برای جلسه دفاع است.

متاسفانه در دانشگاه های کشور ما ، هیچ وقت پاورپوینت آموزش داده نمیشود که چگونه یک پاورپوینت رسمی برای ارائه تهیه کنیم. معمولا بایستی آموزش پاورپوینت در دروس سمینار تدریس شود که عموما بیان نمی شود یا اینکه دانشجویان به آموزش پاورپوینت علاقه ای نشان نمی دهند. ارائه دادن یک هنر ارزشمند است. چون باید بتوانیم در ارائه بیشترین نفوذ را روی مخاطب بگذاریم. زمانی که در ارائه پاورپوینت دانشگاهی، دانشجو بتواند بیشترین تاثیر را روی استاد بگذارد. طبیعتا استاد مجاب می شود بیشتر با دانشجو کار کند و احیانا به دانشجو پذیرش بدهد. و یا نمره در حد عالی به دفاع پایان نامه ارشد یا دکتری بدهد. می توانید با مشاهده نمونه پاورپوینت دفاع پایان نامه و یا نمونه پاورپوینت دفاع دکتری با این نوع پاورپوینت آشنا شوید.

همان طور که گفتیم یکی از انواع مهم پاورپوینت، پاروپوینت دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد و پاورپوینت دفاع تز دکتری است. که با توجه به آموزش های کم در این زمینه دانشجویان برای تهیه آن، گاها دچار سردرگمی و استرس می شوند. از این رو مقاله حاضر قصد داریم تمامی ابعاد مورد نیاز دانشجویان برای تهیه پاورپوینت دفاع را توضیح دهیم. تا اندکی این کار دشوار ساده شود. با ما در هلدینگ پژوهشی متفکران همراه باشید. انجام پایان نامه در اصفهان

گام نخست: خلاصه کردن متن پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | اول از همه باید بدانید کدام یک از بخش های پایان نامه باید در پاورپوینت شما بیاید. طبیعتا با توجه به حجم زیاد پایان نامه ها نمی توان همه بخش های آن را برای تهیه پاورپوینت دفاع استفاده کرد. و البته نیازی هم نیست.

می توانید با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید. یا با مطالعه منابع گوناگون به یک تصویر حدودی از مطالبی که باید ارائه دهید، دست پیدا کنید. با توجه به اینکه  جلسه دفاع اهمیت فوق العاده دارد. و اینکه قرار است زحمات چندین ماهه و بعضا چندین ساله شما در چند دقیقه ارائه گردد، باید راه مطمئنی را انتخاب کنید. در ادامه به عنوان نمونه برخی بخش های مهم پایان نامه و ترتیب مطالب در پاورپوینت دفاع پایان نامه را توضیح خواهیم داد.

شما عزیزان می توانید از طریق ارتباط با مشاوران متخصص ما، راهنمایی های لازم را در این زمینه دریافت کنید. یا می توانید کار تهیه پاورپوینت دفاع پایان نامه خود را با خیال آسوده به محققان ما در هلدینگ پژوهشی متفکران بسپارید. و دیگر نگرانی در مورد کیفیت پاورپوینت دفاع خود نداشته باشید.

مقدمه

یکی از بخش های مهمی که حتما باید در پاورپوینت دفاع پایان نامه آورده شود، مقدمه است. که بعد از اسلایدهای به نام خدا و عنوان، اولین مطلبی است که باید به آن پرداخت. به این صورت که بخش های مهم مقدمه و بیان مساله پایان نامه خود را ادغام و خلاصه کنید. در حد 1 تا 2 اسلاید در ابتدای پاورپوینت دفاع پایان نامه خود قرار دهید.

مبانی نظری و پیشینه تحقیق

با توجه به نوع رشته، موضوع و مقطع تحصیلی این بخش باید خلاصه گردد. این قسمت در پاورپوینت شما باید به صورت خیلی خلاصه آورده شود و زمان اندکی به آن اختصاص دهید. گاهی اوقات با توجه به شرایط برخی کارشناسان این بخش را از پاورپوینت دفاع تز یا پایان نامه حذف می کنند. چون از یک طرف بسیار طولانی است و از سوی دیگر همه مخاطبان شما در جلسه دفاع با مبانی نظری موضوع تا حدودی آشنا هستند. و نیاز زیادی به توضیح آن نیست.

اما ضروری است بخش پیشینه تحقیق را به صورت خلاصه در حد 2 تا 3 اسلاید بیاورید. به این ترتیب مطلب دومی که باید به آن پرداخته شود، پیشینه تحقیق است. که معمولا در پاورپوینت های دفاع پایان نامه با عنوان مروری بر منابع آورده می شود. از بین تمامی پیشینه هایی که در پایان نامه خود دارید مواردی که تاریخ های به روزتر دارند را استفاده کنید. یکی از روش های متداول برای ارائه پیشینه تحقیق، به صورت جدول است.

 

نام خانوادگی نویسنده سال نوع اثر عنوان روش تحقیق روش تجزیه و تحلیل نتیجه گیری
1
2
3

مواد و روش

این بخش را با استفاده از روش شناسی تحقیق پایان نامه خود که عموما در فصل سوم قرار دارد، تکمیل کنید. به این صورت که خلاصه ای از روش تحقیق، جامعه و نمونه،  شیوه نمونه گیری و روش تجزیه و تحلیل اطلاعات را بیان می کنید. در صورتی که مواد و روش در پایان نامه شما در فصلی جداگانه آورده شده است. باید 1 یا 2 اسلاید به این موضوع اختصاص دهید. ولی اگر روش شناسی تحقیق در پایان نامه شما در فصل اول آورده شده، نیازی نیست در پاورپوینت دفاع پایان نامه شما بیاید. نوشتن پروپوزال 

نتایج و بحث

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

مهمترین قسمت پاورپوینت دفاع پایان نامه شما که همه مخاطبان در انتظار مشاهده آن هستند، بخش تجزیه و تحلیل یافته ها است. که عموما در فصل 4 پایان نامه جای دارد. این قسمت بیشترین تعداد اسلاید از پاورپوینت دفاع تز و پایان نامه شما را شامل می شود. در این جا باید در صورت وجود نمودار و جدول تجزیه و تحلیل داده ها، آنها را در اسلایدها طراحی کنید.  در مورد هر کدام توضیح دهید و اگر آزمون فرضیات انجام داده اید، همه فرضیات را به صورت خلاصه بررسی کنید. اگر پایان نامه شما کیفی است، همه توضیحات و یافته ها را به صورت خلاصه و تیتروار بیاورید. خلاصه نویسی متون 

نتیجه گیری کلی

این بخش جز قسمت های پایانی پاورپوینت دفاع پایان نامه دکتری و یا کارشناسی ارشد شما است. در این بخش باید همه نکات کلیدی حاصل از نتیجه گیری به صورت تیتر وار بیان شود.

با توجه به موضوع گاهی نتیجه بررسی فرضیات در این قسمت از پایان نامه می آید. که باید همه موارد حاصل از بررسی فرضیه ها نیز به صورت تیتروار بیان شود.

پیشنهادات

در این اسلاید پایانی می توانید به صورت تیتر وار پیشنهادات آتی کاربردی و پژوهش پایان نامه خود را ذکر کنید. دقت کنید در صورتی که تعداد اسلایدهای پاورپورنیت دفاع دکتری و یا پایان نامه شما زیاد شد، می توانید از آوردن اسلاید پیشنهادات صرف نظر کنید.

تشکر و قدردانی

در نهایت اسلاید تشکر و قدردانی از استادان، داورها و حاضرین آورده می شود و پس از آن اسلایدهای Extra که در ادامه توضیح داده می شود، تنظیم می گردد در نهایت می توانید با مشاهده نمونه پاورپوینت دفاع پایان نامه تسلط بیشتری روی موضوع پیدا کنید.

گام دوم: تهیه یا ساخت قالب پاورپوینت

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | در این مرحله با توجه به موقیعت و بر اساس سلیقه خود می توانید یکی از طرح های قالب های پاورپوینت که در ادامه بیان می شود، را بسیازید و یا به صورت آماده خریداری کنید. برای مشاهده و دریافت نمونه پاورپوینت پایان نامه مدیریت، نمونه پاورپوینت پایان نامه دکتری و نمونه پاورپوینت پایان نامه می توانید با همکاران ما در هلدینگ پژوهشی متفکران در تماس باشید. تحلیل آماری پایان نامه

گام سوم: تهیه پاورپوینت

در این مرحله باید مطالبی که از پایان نامه خود خلاصه کرده اید، در قالب پاورپوینت دفاع پایان نامه جایگذاری کنید. ضروری است همه نکات ضروری که در ادامه توضیح می دهیم را در این بخش رعایت کنید. شما عزیزان می توانید برای مشاهده و دریافت نمونه پاورپوینت دفاع پایان نامه روانشناسی، نمونه پاورپوینت پایان نامه دانشگاه تهران، نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد مدیریت و نمونه پاورپوینت دفاع پایان نامه ارشد معماری  و همچنین قالب پاروپوینت دفاع ارشد رایگان، قالب حرفه ای پاورپوینت پایان نامه رایگان و دانلود رایگان قالب پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد با همکاران ما در هلدینگ پژوهشی متفکران در ارتباط باشید.

برای ساخت پاورپوینت دفاع حتما نکات زیر را رعایت کنید!!!

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | اکثر دانشجویان اطلاع ندارند که پاورپوینت پایان نامه را با چه فرمتی آماده کنند و از همان ابتدای کار دچار سردرگمی می شوند، به همین دلیل است که جستجوی عبارت هایی مانند “نمونه پاورپوینت پایان نامه ارشد”، “پاورپوینت دفاع چگونه باشد؟”، “حداکثر تعداد اسلاید پاورپوینت چقدر است؟” “ساخت پاورپوینت برای دفاع پایان نامه”، “نمونه پاورپوینت دفاع دکتری” و “نمونه پاورپوینت دفاع پایان نامه” بسیار زیاد است و حتی بسیاری از دانشجویان در این مورد درخواست مشاوره از کارشناسان ما را دارند. در حالت کلی سه الگوی اصلی برای طراحی تم و قالب پاورپوینت دفاع پایان نامه می توان استفاده کرد:

قالب پاورپوینت دفاع پایان نامه

 طرح ساده : در طراحی قالب پاورپوینت، طرح ساده به طرحی گفته می شود که منو ندارد و سبک پرزی هم در آن استفاده نشده است. عموما طرح های ساده زیاد استفاده نمی شوند؛ اما به لحاظ ساده بودن برای برخی از پایان نامه ها گزینه مناسبی است. اگر شما از آن دسته دانشجویانی هستید که طرح های شلوغ را نمی پسندید یا در شیوه نامه دانشگاه شما قید شده که پاورپوینت دفاع باید ساده باشد، می توانید از این نمونه طرح ها استفاده کنید.

طرح دوم ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

طرح منودار: در حال حاضر برای تهیه پاروپوینت دفاع استفاده از قالب های منودار بسیار رایج است و تقریبا در تمامی جلسات دفاع سبک پاورپوینت حالت منویی دارد. با استفاده از این قالب می توانید تسلط بر مطالب را هم برای خودتان و هم برای مخاطبان افزایش دهید؛ زیرا مخاطب با نگاه کلی به اسلایدها متوجه می شود پایان نامه شما چند بخش دارد و اکنون شما کدام بخش را ارائه می دهید. شما نیز تسلط دارید چند اسلاید ارائه داده اید و چند اسلاید باقی مانده و به این ترتیب می توانید زمان خود را مدیریت کنید؛ همچنین می توانید بین ارائه مطالب پیوستگی ایجاد کنید. شما دانشجویان گرامی می توانید برای دانلود قالب حرفه ای پاورپوینت منودار (پایان نامه) با ما تماس بگیرید. نوشتن بیزینس پلن تخصصی

و  اما سبک آخر

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

سبک پرزی: استفاده از قالب های سبک پرزی (Prezi) شیوه ای نسبتا جدید برای ایجاد تنوع و جذابیت در پاورپوینت می باشد، این نرم افزار در سال 2007 تولید شده است، می توان نرم افزار پرزی را تا حدودی رقیب نرم افزار پاورپوینت دانست. اگر تمایل به ارائه اسلاید به اسلاید در نرم افزار پاورپوینت ندارید و این روند خطی ساده برای شما خسته کننده است، می توانید از ابزار نرم افزار پرزی برای داشتن قالب های جذاب برای دفاع پایان نامه خود استفاده کنید. در نرم افزار پرزی ارائه به صورت 2.5 بعدی انجام می شود؛ یعنی می توانید در آن جابه جایی افقی، عمودی و عمقی داشته باشید.

یکی از مزیت های مهم استفاده از نرم افزار پرزی برای ساخت پاورپوینت دفاع ارشد و دکتری این است که به مخاطبان دید کلی از ماهیت کار داده می شود و در این حالت تسلط مخاطب بر ارائه شما بالا می رود در حالی که در روش ارائه اسلاید به اسلاید در پاورپوینت چون بیننده ارائه را به صورت خطی مشاده می کند این امکان وجود دارد هر لحظه رشته مطلب از دست او خارج و دچار سردرگمی و خستگی شود. در ادامه می توانید برای دانلود رایگان قالب پاورپوینت سه بعدی پایان نامه با کارشناسان ما در هلدینگ پژوهشی متفکران در ارتباط باشید. نوشتن مقالات علمی پژوهشی

اندازه اسلاید پاورپوینت

به لحاظ اندازه می توان پاورپوینت ها را می توان در دو سایز مختلف تهیه کرد:

 • 3*4
 • 9*16

از طریق سربرگ Design و سپس بخش Slide size می توانید اندازه اسلایدها را مشخص کنید.

برای یک ارائه اصولی با پاورپوینت حرفه ای بهتر است، پس زمینه پاورپوینت رنگارنگ و یا تیره نباشد، همچنین از طرح های شلوغ یا قالب های آماده ای که نرم افزار پاورپوینت ارائه داده است، استفاده نکنید بهتر است یک رنگ ساده انتخاب کنید؛ عموما همه رنگ سفید را انتخاب می کنند، چون مطالب در رنگ های روشن خیلی خوب دیده می شوند.

از طرف دیگر باید بدانیم، پس زمینه های مشکی و تیره باعث می شود تمرکز شنونده روی مطالب شما و خود شما باشد؛ در سراسر جلسه ارائه هدف این است که کل تمرکز مخاطب روی مطالب ارائه شده باشد. از این رو بین انتخاب پس زمینه سفید و یا مشکی انتخاب با شماست و همچنین شیوه نامه دانشگاه شما نیز بسیار حائز اهمیت است به صورتی که اگر در دستورالعمل دانشگاه الزام به استفاده از رنگ خاصی است، ناچارا باید همان رنگ را استفاده کنید.

اما موردی که همه روی آن اتفاق نظر دارند این است که، سرتاسر پاورپوینت را به صورت یک دست با یک رنگ طراحی کنید و اسلایدهای مختلف به رنگ های مختلف نباشند. به این ترتیب پس زمینه سفید بهترین گزینه پیشنهادی ما است.

هیچ گاه در قالب پاورپوینت دفاع پایان نامه از افکت های شلوغ استفاده نکنید؛ در واقع زمانی مجاز به استفاده از افکت هستیم که بوسیله آنها بتوانیم انتقال پیام را برای مخاطب ساده تر انجام دهیم. آموزش جستجوی پیشرفته گوگل

عنوان اسلاید پاورپوینت

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

زمانی که برای اسلایدهای پاوروینت عنوان طراحی شود؛ مخاطب با یک نگاه کلی به اسلاید متوجه می شود اسلاید در چه مورد توضیح می دهد و به تفهیم بهتر موضوع کمک می کند. همچنین به شما نیز کمک می کند، در حین ارائه یک لحظه عنوان اسلاید را بیان کنید تا بتوانید برای بیان مطالب شفاهی و توضیح اسلاید برای خود زمان بخرید و تمرکز خود را افزایش دهید

متن پاورپوینت

در یک ارائه حرفه ای، هر اسلاید پاورپوینت باید به یک موضوع به خصوص بپردازد؛ بسیار دیده شده که در یک اسلاید پاورپوینت دفاع پایان نامه یا ارائه چند عنوان غیر مرتبط جای گذاری شده است، که کار حرفه ای نیست.

یکی دیگر از اصول پایه ای در یک ارائه با پاورپوینت دفاع پایان نامه این است که متن در اسلایدها به صورت حداقل آورده شود، و در عوض عکس، فرمول، نمودار و موارد تصویری لحاظ گردد. بعضا دیده شده بسیاری از دانشجویان یک پاراگراف را به صورت کامل در اسلاید قرار می دهند و برای ارائه از روی آن می خوانند!!!!

انگار پاروپوینت فایل ورد هست!! و پر از متن !!

این کار اشتباه بزرگی است×××

اگر هم بخواهید در اسلایدی متن بگذارید باید به صورت تیتروار، مثلا به صورت Bullets Point باشد؛  و در ادامه در مورد تیتر به صورت شفاهی توضیح دهید. برای راحتی کار می توانید یک متن، برای خود آماده کنید و با ارائه تیتر در پاروپوینت از روی متن مربوطه توضیح دهید. همچنین می توانید در بخش note در نرم افزار پاورپوینت یک سری توضیحات برای خود بنویسید و در هنگام پرزنت اسلایدها از آنها استفاده کنید؛ می توانید present mode را روی حالتی قرار دهید که مطالب نوشته شده در بخش note تنها برای خود شما قابل مشاهده باشد و برای مخاطبان نشان داده نشود. انجام خدمات تایپ آنلاین

دقت کنید!!!

تعداد بولت پوینت ها از 6 عدد نباید بیشتر شود؛ زیرا بر اساس تحقیقات به عمل آمده سیستم آنالیز مغز انسان این پتانسیل را دارد که تا 6 آیتم را تحلیل کند؛ اما زمانی که این تعداد بیشتر از 6 عدد شود؛ مغز شروع به شمردن می کند و این باعث می شود زمان پردازش اطلاعات در مغز ما بالاتر برود و باعث خستگی مغز شود. یکی از چالش های اصلی ارائه با پاورپوینت دفاع این است که مغز را برای دریافت اطلاعات مشتاق نگه داریم.

یکی دیگر از موارد اساسی که باید برای تهیه متن اسلایدهای پاورپوینت دفاع پایان نامه رعایت کنید فونت و اندازه نوشته ها می باشد. بهتر است پس از تایپ اسلایدها آنها را در حالت Slide show قرار دهید و دقت کنید اندازه متن ها زیاد بزرگ یا خیلی کوچک نباشد، همچنین فوتنی انتخاب کنید که مطالعه آن راحت باشد و چشم را آزار ندهد.

پیشنهاد ما استفاده از فونت های و B nazanin و tahoma و برای تیتر ها B Titr و tahoma است. همچنین اندازه های عنوان ها را بزرگتر از متن اصلی در نظر بگیرید؛ تا تفاوت بین این دو مشخص باشد. همچنین در صورتی که برای جدول، نمودار یا تصویری عنوان لحاظ کرده اید، اندازه آن را کوچکتر از متن اصلی تنظیم کنید تا با متن اسلاید اشتباه گرفته نشود.

فرمول های پاورپوینت

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

یکی دیگر از مواردی که در یک ارائه، مخصوصا در رشته های مهندسی بسیار حائز اهمیت است؛ توضیح فرمول های پایان نامه است. یک قاعده کلی در ارائه پاورپوینت این است که:

« یا مطلبی را بیان نکنید یا اگر بیان کردید کامل توضیح دهید». اگر در ارائه پاورپوینت دفاع پایان نامه فرمولی می آورید باید همه پارامترهای آن را توضیح دهید، همچنین نحوه کار و موارد استفاده از فرمول را نیز ذکر کنید. اگر در اسلایدی فرمول طراحی کردید، به زمان بندی آن اسلاید و وقتی که برای توضیح آن فرمول نیاز دارید، نیز دقت کنید تا دچار کمبود زمان نشوید.

شماره اسلاید پاورپوینت

زمانی که یک ارائه دفاع پایان نامه تمام می شود، پیش می آید که استاد شما می خواهد از سوال شما بپرسد و یا در خصوص یکی از اسلایدها با شما به بحث بپردازد، داشتن شماره اسلاید کمک می کند که اول از همه پاورپوینت دفاع منظم شود و شما صاحب یک پاورپوینت حرفه ای دفاع پایان نامه باشید؛ در ثانی استاد یا مخاطب شما در زمان بیان سوال و موضوع مورد بحث خیلی راحت می تواند آدرس دهد که منظور کدام اسلاید است.

البته برخی بر این باورند که استفاده از اسلاید نامبر کار درستی نیست؛ چیزی که همه صاحبنظران بر آن اتفاق نظر دارند؛ این است که در سیستم های آکادمیک استفاده از اسلاید نامبر ضروری است.

زمان اسلاید پاورپوینت

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

در یک پاروپوینت حرفه ای دفاع پایان نامه، زمان ارائه هر اسلاید 1 تا 2 دقیقه است. به این معنا که شما باید هر اسلاید را در یک تا دقیقه توضیح دهید. این امر یک روند متداول در ارائه پاورپوینت است. این قانون کمک می کند تا شما دانشجوی گرامی تعداد اسلایدهای پاورپوینت خود را متناسب با زمان ارائه طراحی کنید؛ به عنوان مثال اگر زمان ارائه 20 دقیقه است، باید بین 15 تا 20 اسلاید طراحی کنید.

××اگر برای یک ارائه 20 دقیقه ای 45 اسلاید طراحی کنید، واضح است که دچار کمبود زمان می شوید ××

××یا اگر برای یک ارائه 20 دقیقه ای 7 اسلاید طراحی کنید، زمان اضافه می آورید که در یک ارائه اصولی این موضوع جالب نیست.××

در صورتی که هر یک از دو حالت بیان شده برای شما اتفاق بیفتد، ارائه پاورپوینت دفاع شما بازخوردهای منفی خواهد داشت. پیروی از قانون 1 تا 2دقیقه برای هر اسلاید باعث می شود شما دانشجوی گرامی به صورت یکنواخت و بدون نگرانی در مسیر ارائه حرکت کنید، اگر از یک اسلاید به سرعت بگذرید و توضیح شما کمتر از 1 تا 2 دقیقه زمان ببرد، مخاطب متوجه مطلب نمی شود و یا اگر یک اسلاید را بیشتر از 1 تا 2 دقیقه توضیح دهید مخاطب بی حوصله  می شود و به ادامه صحبت و ارائه شما توجه نمی کند. انجام ویراستاری متون

راهنمایی

در ارائه های جلسات دفاع پایان نامه عموما بیبشترین تمرکز استادهای راهنما و داروان بر روی مواد و روش و شیوه تجزیه و تحلیل (کمی یا کیفی) پایان نامه شما است. به این ترتیب برای اینکه ارائه متناسبی داشته باشید بهتر است، زمانی کمتری به بخش های مبانی نظری اختصاص دهید و در بیشتر به توضیح روش انجام کار و تجزیه و تحلیل پژوهش و همچنین نتیجه گیری کار بپردازید.

جداول نمودارها و تصاویر پاورپوینت

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | جدول و نموداری که در پاورپوینت دفاع پایان نامه می آورید را حتما باید توضیح دهید به عنوان مثال در جدول ها، باید سطر و ستون های جدول را توضیح دهید که نمایش دهنده چه چیزی هستند؟ یا برای نمودار توضیح دهید هر یک از محورهای نمودار نشان دهنده چه متغییری است و نمودار چه متغییری را برحسب چه متغییری نشان می دهد. همچنین یکی از موارد جدول و یا نمودارها را توضیح دهید تا مخاطب شما متوجه سازوکار جدول و یا نمودار ارائه بشود.

یکی از اشتباهات رایج دانشجوبان در ارائه دفاع پایان نامه ارشد و یا کارمندان در ارائه های سازمانی این است که یک جدول یا نمودار بزرگ را در یک اسلاید می آورند و می گویند: «این هم نتایج ما !!!!»×××

و بعد به سراغ اسلاید بعدی می روند.

همچنین نمودارها، جداول و اشکال شما باید عنوان هم داشته باشد تا آنها را معرفی کند و به تفهیم آن کمک کند. و هم اینکه اگر در یک اسلاید چند نمودار، جدول و یا شکل طراحی شده باشد، به آدرس دهی آنها کمک می کند. با این نوع ارائه مخاطب متوجه می شود، فرد ارائه دهنده در ارائه پاورپوینت اصلا قوی نیست و توانایی ارائه تاثیرگذار مطلب را ندارد، در این حالت هر چقدر هم بار علمی مطلب بالا باشد، هیچ تاثیری روی مخاطب نخواهد داشت.

با توجه به اهمیت چشمگیر ارائه پاورپوینت دفاع پایان نامه پیشنهاد می شود برای دریافت راهنمایی های بیشتر در خصوص انواع ارائه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد و دکتری با کارشناسان ما در هلدینگ پژوهشی متفکران در ارتباط باشید، محققین ما با داشتن سال ها تجربه در امر تهیه انواع پاورپوینت از جمله پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد و پاورپوینت دفاع دکتری در خدمت شما عزیزان هستند.

رفرنس پاورپوینت

یکی از موارد ضروری در طراحی پاورپوینت ذکر رفرنس مطالب است، زیرا اگر برای مطلبی رفرنس ندهید شنونده این طور برداشت می کند که این مطلب زایده ذهن شما و یا حاصل تحقیقات شما است.  در صورتیکه در اسلاید از متن یا فرمول شخص دیگری استفاده می کنید، حتما باید رفرنس بدهید شما خیلی ساده می توانید به صورت زیر رفرنس بدهید:

(نام خانوادگی، تاریخ).

همچنین در پایان پاورپوینت دفاع قبل از اسلاید تشکر، تمامی منابعی که استفاده کرده اید را فهرست کنید. اسلاید فهرست نیازی به توضیح و زمان ندارد، تنها باید فهرست را ارائه دهید و از روی آن بگذرید. ساخت پاورپوینت  اداری و کاری

اسلایدهای Extra پاروپوینت

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | عموما برای همه پیش می آید به خاطر زمانبندی های جلسه ارائه و محدودیت زمان نمی توانند برخی مطالب، تصاویر، نمودار و… را جز ارائه پاورپوینت دفاع بیاورند. یا گاهی پیش می آید دانشجویان یا کارمندها تمایل دارند یک سری نتایج اضافه را به اساتید و مدیران ارائه دهند، در این مواقع می توان از تکنیک اسلاید Extra و یا اسلاید اضافه استفاده کنید.

به این صورت که پس از اسلاید تشکر، 5 تا 6 اسلاید اضاف طراحی می کنید؛ این اسلایدها باید حاوی مطالبی باشند که احساس می کنید، شنونده در خصوص آنها از شما سوال می پرسد، به عنوان مثال شما وقت نداشتید که در طول زمان ارائه یک مبحث را توضیح دهید، احتمال می دهید در مورد آن بخش از شما سوال پرسیده می شود در این حالت در اسلاید اضافه در خصوص آن مطلب توضیح دهید. این تکنیک تاثیر فوق العاده ای روی ذهن شنونده خواهد گذاشت و تسلط شما روی مطلب نشان می شود. انجام خدمات صفحه آرایی

هدایت مخاطب

یکی از نکاتی که در زمینه ارائه با پاورپوینت کمتر به آن دقت می شود این مساله است:

هنر یک ارائه دهنده ماهر این است که در طی ارائه به عبارتی مخاطب را با خود بکشاند. صحیح نیست که یک اسلاید به همراه کلیه اطلاعات نشان داده شود و پس از آن شروع به توضیح مطالب کنیم. چون مثلا وقتی اطلاعات بالا سمت راست اسلاید را توضیح می دهیم، مخاطب در حال مشاهده شکل پایین سمت چپ است. پس باید اسلاید به گونه ای طراحی گردد که ارائه دهنده، تعیین کند که مخاطب باید به کدام بخش دقت کند. می توانیم مطالب را مرحله به مرحله در اسلاید نمایش دهیم در اصل در گام نخست تا جایی مطلب نشان دهیم که تمایل داریم مخاطب ببیند و درک کند. سپس برای توضیح بخش بعدی تصویر مربوط به بخش بعدی نمایش داده شود تا به این طریق بتوانیم هدایت نگاه و تمرکز مخاطب را در دست بگیریم.

مدیریت جلسه دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | یکی از نکاتی که تاثیر زیادی در افزایش تسلط شما برای جلسه دفاع پایان نامه دارد این است که شرایط مشابه جلسه مهیا کنید و چند بار پاورپوینت دفاع پایان نامه خود را در حالت Slide show و یا ارائه قرار دهید و شروع کنید به تمرین ارائه خود.

شما حتی می توانید از دوستان و اعضای خانواده خود بخواهید که حضور داشته باشند و چند بار برای آنها نیز ارائه دهید تا آنها ایرادات را به شما بگویند

بهتر است روی یک کاغذ یک چارچوب از مواردی که تصمیم دارید توضیح دهید، بنویسید و در جلسه دفاع همراه خود داشته باشید. در این حالت شما پیش زمینه و ساختار اصلی کار خود را دارید و مسلط هستید که در چه زمانی باید در مورد چه موضوعی از پایان نامه صحبت کنید؛ به این ترتیب اگر احیانا به دلیل استرس مطلبی را فراموش کردید، به راحتی می توانید تسلط خود را مجدد بدست آورید. ارائه خدمات ترجمه

نکات کلیدی ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه که کسی بهت نمیگه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

 • شروع پاروپوینت با یک مقدمه جذاب و بیان ارائه مساله ای که پایان نامه شما به آن پاسخ داده است
 • توضیح مطالب با استفاده از تصاویر و نمودارهای مناسب به شرط آنکه اسلایدها بیش از حد شلوغ نشوند.
 • استفاده از رنگ های قابل خواندن و نیز رنگ زمینه مناسب با رنگ نوشته ها
 • ارائه مروری کوتاه بر مطالب پایان نامه و تاکید بر نتایج و پیامدهای آن
 • استفاده از منابع و مآخذ معتبر و صحیح به صورت منظم
 • تاکید بر پیشنهادها و راهکارهای ارائه آن، به صورت قابل فهم و روشن
 • بهره گیری از مثال های واقعی، در ارتباط با موضوع تحت عنوان نمونه های توضیحی
 • رعایت اصول و قواعد نوشتاری و گرامری در سرتاسر پاورپوینت دفاع پایان نامه
 • تاکید بر مهارت ها و تجربه های شخصی خود در سراسر پایان نامه و شیوه های استفاده از آن در زمینه کاربردی
 • رعایت توزیع زمانی مناسب برای ارائه هر قسمت از پایان نامه به صورت منظم و بر اساس احتیاج مخاطبان
 • تاکید بر نقاط ضعف و قوت پایان نامه و ارائه ارهکارهای ممکن برای بهبود آنها در آینده
 • ارائه پرسش هایی برای بحث و تبادل نظر در انتهای ارائه پاورپوینت پایان نامه دفاع
 • تاکید بر ارتباط موضوع پایان نامه با مسائل و چالش های حال حاضر و با اهمیت صنعت و جامعه
 • بهره گیری از الگوریتم ها و مدل های مناسب برای توضیح در خصوص روش تحقیق پایان نامه
 • بهره گیری از نمونه های ویدئویی برای توضیح مفاهیم سخت و تخصصی

پاورپوینت دفاع چگونه باشد؟

بر اساس تجربه کارشناسان متخصص در این زمینه برای ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه جذاب و با کیفیت باید برخی نکات به شرح زیر رعایت شود:

 • طراحی مناسب: ابتدا طرح ظاهری پاورپوینت دفاع پایان نامه خود را با دقت انتخاب نمایید. از یک قالب حرفه ای و جذاب استفاده کنید. رنگ ها، فونت ها و همچنین ترتیب بخش های پاورپوینت را به گونه ای انتخاب کنید که خوانا باشد و ظاهر ارائه شما را قوی کند.
 • سازماندهی محتوا: باید محتوای پاورپوینت دفاع به صورت سازمان یافته و منطقی ارائه شود. برای ارائه موضوعات گوناگون از اسلایدهای مختلف استفاده کنید و با کمک عنوان ها، متن ها، گرافیک ها و تصاویر، ارتباط بین مفاهیم را برقرار کنید.
 • استفاده از تصاویر و گرافیک: تصاویر و گرافیک ها با توجه به موضوع پایان نامه دفاع شما می تواند به جذابیت و شفافیت و همچنین فهم بیشتر پاورپوینت دفاع شما کمک کند.البته باید توجه داشت که تصاویر استفاده شده باید مرتبط، خلاقانه و قابل فهم باشند.
 • محدودیت استفاده از متن: سعی کنید از متن های طولانی و پر استفاده و همچنین پاراگراف های طولانی استفاده نکنید. در عوض از جملات کوتاه و کلیدی به صورت تیتروار استفاده کنید. انجام بازنویسی محتوا

 دیگر نکات ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

 • تمرین و تمرکز: پیش از ارائه پاورپوینت دفاع پایان نامه خود تمرین داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که ترتیب و محتوای اسلایدها روان است و به خوبی ارائه می شود. روی کار تمرکز و صداقت داشته باشید تا بتوانید به پرسش های مخاطبان و اساتید داور پاسخ دهید.
 • استفاده از قصه گویی: یک روش جالب برای آغاز پاورپوینت دفاع قصه گویی است. شما می توانید با توجه به محدودیت زمان، دفاع خود را با یک داستان جذاب در ارتباط با نقاط ضعف و یا قوت پایان نامه شروع کنید، شما با این کار موفق می شوید با مخاطبان خود ارتباط عاطفی برقرار کنید و توجه آنها را جلب کنید.
 • ارائه نقد و بررسی خود: در انتهای دفاع پایان نامه خود بهتر است، به صورت صادقانه نقاط ضعف و قوت پایان نامه خود را بررسی کنید، با این کار به مخاطب می فهمانید که درک جامعی از موضوع دارید و از کم و کیف مطلب به صورت کامل اطلاع دارید. همچنین نشان دهید که به نقد و پرسش های مخاطبان علاقه مند هستید و جواب های منطقی و مستدلی برای آنها دارید.
 • ارتباط بین سخنرانی شفاهی و پاورپوینت دفاع: بهتر است پاورپوینت به عنوان یک وسیله کمکی برای ارائه شما مورد استفاده قرار گیرد و شما به جرات و با اعتماد به نفس در مورد اهداف پایان نامه خود صحبت کنید. تمرین کافی به شما کمک می کند تا هماهنگی مثبتی  بین پاروپوینت و کلماتی که انتخاب می کنیدف ایجاد شود.

همچنین
 • استفاده از واژه نامه: در صورتی که در پاورپوینت دفاع تز خود، از کلمات فنی و مفاهیم سخت استفاده می کنید، بهتر است واژه نامه ای از این اصطلاحات تهیه کنید و در اسلایدهای Extra قرار دهید و توضیح خلاصه ای از معنای آنها ارائه دهید.
 • تعامل با مخاطبان: در طول ارائه پاروپوینت دفاع پایان نامه تلاش کنید با مخاطبان خود در تعامل باشید شما می توانید از آنها سوالات تعاملی بپرسید یا نظرسنجی اجرا کنید و بحث کوتاهی با مخاطبان داشته باشید. به این ترتیب مخاطبان درگیر و مشارکت کننده می شوند و ارتباط بیشتری با شما برقرار می کنند.
 • تمرکز بر پیش بینی سوالات ممکن: قبل از جلسه دفاع در خصوص پرسش هایی که امکان دارد در مورد پایان نامه مطرح شود، فکر کنید. تلاش کنید برای سوالات احتمالی که به ذهنتان می رسد پاسخ های منطقی و صحیح آماده کنید. همچنین نقاط ضعف و قوت پایان نامه خود را در ذهن داشته باشید و در مورد نقاط ضعف و قوت پایان نامه خود با داورها و اساتید راهنما و حضار بحث کنید.
 • انتقال احساسات و شخصی: تلاش کنید در پاورپوینت دفاع پایان نامه خود احساسات، شخصیت و ابعاد شخصیتی خود را نشان دهید. در برخورد با مخاطبان صادقانه، هماهنگ و با خلاقیت ارتباط برقرار کنید و پایان نامه خود را به عنوان یک سفر شخصی برای مخاطبان بیان کنید. تالیف کتاب

اشتباهات رایج در ساخت پاورپوینت برای دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | متاسفانه گاهی دانشجویان به دلیل نداشتن تجربه و تسلط برای ساخت پاروپوینت دفاع پایان نامه، دچار اشتباهاتی می شوند. که نتایج منفی زیادی بر زحمات چندین ماهه و چندین ساله آنها دارد و در بسیاری از موارد باعث کاهش نمره دفاع پایان نامه آنها می شود. برخی از متداول ترین اشتباهات در تهیه پاورپوینت دفاع به صورت زیر است:

 • استفاده از فونت های ناخوانا یا خیلی کوچک
 • استفاده از تصاویر و نمودارهای غیر واضح یا بدون توضیحات کافی
 • عدم رعایت ترتیب منطقی در ارائه مطالب
 • استفاده از عبارات و اصطلاحات فنی بدون توضیحات کافی
 • عدم تسلط بر مطالب
 • استفاده از جملات طولانی
 • عدم رعایت زمان محدود برای ارائه
 • استفاده از شکل ها و تصاویر زیاد بدون توضیحات کافی
 • عدم استفاده از جلوه های صوتی و تصویری جذاب، برای جلب توجه مخاطبین
 • عدم تاکید بر نقاط قوت پایان نامه و تاکید بر نقاط ضعف آن
 • عدم استفاده از مثال های واقعی و مرتبط با موضوع
 • عدم رعایت قواعد گرامری و نگارشی صحیح
 • استفاده از اصطلاحات و کلمات خارجی بدون ترجمه یا توضیحات کافی
 • عدم تاکید بر اهمیت موضوع و دلیل ارائه آن
 • عدم استفاده از منابع و مآخذ معتبر و قابل اعتماد
 • عدم رعایت نکات فنی مربوط به پایان نامه، مثل فرمت، قالب و حجم فایل
 • عدم تاکید بر پیشنهادات و راهکارهای ارائه شده در تز
 • استفاده از جملات و عبارت های تکراری و خسته کننده
 • عدم رعایت توزیع زمانی برای ارائه هر قسمت از پایان نامه
 • عدم تاکید بر نتایج و پیامدهای مطالعات تحقیقات در پایان نامه

تفاوت ارائه جلسه دفاع پایان نامه با بقیه ارائه ها

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه

باید بدانید ارائه جلسه دفاع پایان نامه با مابقی ارائه ها تفاوت های کلیدی دارد، که به شرح زیر است:

 • مخاطبان: در جلسه دفاع پایان نامه، مخاطبان اصلی شامل داروها و اعضای هیات داوری هستند. آنها در زمینه بحث متخصص هستند و بازخوردها و نظرات آنها بر ارزیابی نهایی پایان نامه تاثیرگذار است. در مقابل مابقی ارائه ها امکان دارد دارای مخاطبان عمومی تری باشند، مانند همکاران یا جمع عمومی که در حوزه مورد نظر متخصص نیستند.
 • محتوا: جلسه دفاع پایان نامه بیشتر بر ارائه و بحث در خصوص مطالب و نتایج تحقیق متمرکز است دانشجو بایستی مراحل تحقیق، شیوه های مورد استفاده و دریافت خود را بیان کند و پاسخگوی پرسش ها و نقدهای داروان باشد. در ارائه های دیگر محتوا می تواند تنوع بیشتری داشته باشد و شامل ارائه اطلاعات آموزش یا عرضه یک محصول باشد.
 • مدت زمان: جلسه دفاع پایان نامه عموما طولانی تر از سایر ارائه ها می باشد به دلیل اینکه جزئیات پژوهش بیشتر است. معمولا جلسه دفاع پایان نامه به مدت یک تا دو ساعت طول می کشد ولی بقیه ارائه ها معمولا در حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.
 • ارزیابی: در جلسه دفاع پایان نامه، دانشجوها بر اساس فعالیت خود در جلسه مورد ارزیابی قرار می گیرند. داورها نقد و نظرات خود را در خصوص تحقیق ارائه می کنند و نتیجه نهایی بر پایان نامه اعلام می شود. اما در بقیه ارائه ها ارزیابی عموما محدودتر و به کمک بازخوردهای لحظه ای در جلسه انجام می شود.

دیگر تفاوت های ارائه جلسه دفاع با دیگر ارائه ها

 • سطح فنی: در حالت کلی جلسه دفاع پایان نامه در سطح بالایی از تحقیق و دانش فنی قرار دارد. دانشجوها در ارائه خود باید به تفصیل از شیوه های پژوهشی پیچیده و تخصصی استفاده کنند و به دقت توضیح دهند. در مابقی ارائه ها سطح فنی امکان دارد کمتر باشد و بیشتر روی ارائه مفاهیم و ایده ها باشد.
 • نقش داوران: در جلسه دفاع پایان نامه، داروها نقش با اهمیتی دارند. آنها نه تنها نظرات و دلایل خود را در مورد کار دانشجو بیان می کنند، بلکه نقش مرجعی برای تصمیم گیری نهایی و اعطای مدرک تحصیلی به دانشجو دارند. در بقیه ارائه ها نقش داورها تا این اندازه پررنگ و مهم نیست و بازخوردها و نظرات آنها عموما تاثیر کمتری دارد.
 • تاثیرگذاری: جلسه دفاع پایان نامه امکان دارد، تاثیر بیشتری بر مسیر دانشی و حرفه ای دانشجو داشته باشد. نتایج و موفقیت در جلسه دفاع می تواند تاثیر زیادی بر تصمیمات حرفه ای آینده دانشجو داشته باشد و گاها به عنوان شاخصی مهم در سنجش کیفیت و توانایی های دانشجو استفاده می شود. از سوی دیگر بقیه ارایه ها عموما تاثیر کمتری بر مسیر دانشی و حرفه ای دارند و اغلب به عنوان فرصتی برای اشتراک گذاری اطلاعات و تبادل نظر در مورد موضوعات خاص می باشد. تالیف و نوشتن پروپوزال اداری و تجاری

انتظار داوران از دانشجویان در جلسه دفاع پایان نامه

ساخت پاورپوینت دفاع پایان نامه | در جلسه دفاع پایان نامه دانشجویان بعد از ارائه اطاعات و نتایج خود عموما منتظر داوران هستند. تا نظرات و پیشنهادات خود را در مورد کار دانشجو بیان کنند. انتظار داوران از دانشجویان در این جلسه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شرح کامل و دقیق از پژوهش: داوران منتظر هستند دانشجویان به طور دقیق و جامع تحقیق خود را توضیح دهند و به اصول و مبانی تحقیق خود ارجاع دهند. داوران از دانشجویان انتظار دارند تا به نقاط ضعف و قوت تحقیق خود بپردازند و اهمیت و کاربرد نتایج تحقیق خود را بدانند و توضیح دهند.
 • اطلاع از منابع پیشین: یکی از انتظارات داوران این است که دانشجوها پیش از تدوین تحقیق با منابع قبلی که مربوط به پایان نامه آنها است، آشنا باشند و آنها را توضیح دهند که چگونه تحقیق آنها باعث ظهور دانش جدید و پیشرفت در این زمینه می شود.
 • توضیح روش تحقیق: داوران از دانشجویان انتظار دارند به طور جامع روش کار تحقیق را بدانند و شرح دهند. داوران در پی این هستند که بدانند دانشجو از چه بروندادهایی برای جمع آوری اطلاعات و نیز تجزیه و تحلیل آن استفاده کرده است و آیا این شیوه ها قابل قبول و مناسب هستند یا خیر؟

از دیگر انتظارات داوران در جلسات دفاع

 • علاقه برای پاسخگویی به سوالات: در جلسه دفاع پایان نامه امکان دارد داوران سوالاتی مطرح کنند. تا عمق تسلط دانشجو در حیطه پژوهش خود را شناسایی کنند. به این ترتیب از دانشجوها انتظار دارند در بحث و پرسش و پاسخ مشارکت فعال داشته باشند. و اطلاعات خود را به صورت صادقانه و منطقی بیان کنند.
 • توانایی تحلیل و بحث: داروها انتظار دارند دانشجوها بتوانند نتایج خود را به طور دقیق و با دلیل تحلیل کنند. و در بحث های علمی و منطقی شرکت کنند. آنها امکان دارد سوالاتی در خصوص تفسیرها و نتایج دانشجویان مطرح کنند. به این ترتیب توانایی در پاسخ دهی به این سوالات و بیان توضیحات درخور و قابل فهم برای داوران امتیاز بالایی به حساب می آید.
 • ارتباط با مخاطبان: داورها انتظار دارند دانشجوها بتوانند تحقیق خود را به طور واضح و گویا و به زبان ساده و قابل هم ارائه دهند. داروان توجه می کنند که دانشجو بتواند با بیانی شیوا و به دور از استفاده از واژه های تخصصی با مخاطبان ارتباط موثر برقرار کند. نوشتن گزارش اداری و سازمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *